Divisional Secretary

 image00001

Name

Ms.G.G.Lakshmi Kanthi

Qualification

  • Postgraduate for Social Sciences - University of Kelaniya – 2000
  • Bachelor of Science (Physics) – 1997
  • ICDL (International Computer Driving License ) – 2006
  • Certificate in Public Administration
  • Certificate in Capacity Building –  SLIDA - 2011

Work history

·       Assistant Divisional Secretary -  Hikkaduwa

·       Assistant Divisional Secretary – Galle Four Gravets

 

Assistant Divisional Secretary

 0002

Name

Mrs.N.V.S.Sulochana

Qualification

  • Post Graduate Diploma in Economics - University of Ruhuna
  • Bachelor of Arts Specialization in Economics - Peradeniya University

Work history

         Assistant Divisional Secretary - Thawalama ( 2012- 2013)

 

Accountant

 DSC 0000411 copy

Name

Mrs.M.K.P. Rukmani

Qualification

  • Higher National Diploma in Accountancy
  • AAT Complete Certificate

Work history

·     Accountant - Badulla Zonal Education Office

·      Accountant - Department of Education, Badulla  

·     Accountant - Directorate of Building Building of Uva Province

·     Accountant - Uva Provincial Council Secretariat (Acting)

·      Accountant - Uva Province Ministry of Agriculture

·      Accountant - Divulapitiya Divisional Secretariat

 

Assistant Director

 DSC 000451

Name

Mrs.G.L.H.Ramyalatha Jayaseeli

Qualification

  • Bachelor of Commerce (University of Ruhuna)·        
  • Diploma in Planning and Development

Work History

·      Trainee Development Assistant -Department of Education -

        Akmeemana.

·       Trainee Development Assistant Divisional Secretariat -

        Akmeemana.

·      Development Officer - District Secretariat – Galle

·      Development Officer - Divisional Secretariat – Imaduwa

·      Assistant Director (Planning) - Divisional Secretariat, Imaduwa

 

Administrative Officer  (from 2017 to performing duties)

g dumy new

Name

 Mrs. N.A.Namalie Malkanthi

Qualification

 G.C.E. (A/L)

Work History

Logger - Labor Tribunal - Kandy (1994-1998)   

             Ministry of Public Administration (1999-2000)                  

             Rubber Development Department (2001-2008)

Public Management Assistant - Divisional Secretariat,Imaduwa

                                               (2009-2016)          

     

Administrative Grama Niladhari

   
Vacancy Name  
Qualification  
Work History  

 

No

Name

Designation

01

Mr. H.E.A. Karunathilaka

Chief Public Management Assistant

02

Mrs.N.G.Padmalatha

Public Management Assistant

03

Mrs.D.G.Srinika Chandani

Public Management Assistant

04

Ms.U.G.Ganga Surangani

Public Management Assistant

05

Mrs.J.G.P.Vijithani

Public Management Assistant

06

Mrs.N.L.S.Deepika Kumari

Public Management Assistant

07

Mr.K.L.Dayananda

Public Management Assistant

08

Ms .H.G.Rajika Malkanthi

Public Management Assistant

09

Mrs.K.D.S. Irangi Eakanayaka

Public Management Assistant

10

Mrs.W.W.Priyanka Darshani

Public Management Assistant

11

Mrs.Shanika Belpavithana

Public Management Assistant

12

Mrs.M.K.Vinitha  Namali

Public Management Assistant

13

Mrs.H.G.Padmini

Public Management Assistant

14

Mrs.R.S.Y. Abegunawardana

Public Management Assistant

15

Mr.B.G. Amila Sampath

Public Management Assistant

16

Mrs. R.K.S. Srimalie

Public Management Assistant

17

Mr.U.L.D. Pradeep

Public Management Assistant

18

Mr.Suranga P. Seethagama

Public Management Assistant

19

Mr.U.G.Jagatha Priyantha

Public Management Assistant

20

Mrs.P.B.G. Kalpani

Public Management Assistant

21

Mrs. Kumudu Darshani  Subasinghe

ICT  Assistant

22

Mrs. I.K.Y.M. Muhandiramge

ICT  Assistant

23

Mrs.S.S. Kodikara

Additional District Registrar

24

Mrs.N.L.G. Chandani

Development Coordination

25

Mr.G.P.K.Priyaranjan

Translator

26

Mr.M.A.K.B.P. Abeywickrema

Social Service Officer

27

Mrs.P.M.A.K. Gunasekara

Child Rights Promoting Officer

28

Mr.M.B.G.Karunarathna

Skill Development Officer

29

Mrs.R.G.S.Dilrukshi

Early Childhood Development Assistant

30

Ms.T.N. Kaluarachchi

Women Development Officer

31

Mr.D.A.C.U. Kumara

Development Field Assistant

32

Mrs.H.Samanthi de Zoysa

Science and Technology Officer

33

Mrs.A.A.P.D. Amarasingha

Human Resource Development Assistant

34

Mr.D.Nishantha

Field coordinator

35

Mrs.I.D.Sooriyarachchi

Pension Officer

36

Ms.B.G.L.S.Dammika

Pension Officer

37

Mr.D.J.D.Weerasingha

National Integration Coordination

38

Mrs.J.G.D.Lakmali

Development Officer

39

Mrs.W.K.K.L.Lakmali

Buddhist coordinator

40

Mrs.A.K.N. Priyanthi

Cultural Development Officer

41

Mrs. E.G.S.Premarathna

Social Development Officer

42

Mr.K.H.Bandula Sirinatha

Youth Service Officer

43

Mr. J.K.C. Kumara Shantha

Development Officer

44

Mr.W.I.Disanayaka

Elder Rights Promotion Assistant

45

Mrs.J.R.S.de Silva

Land Use Planning Officer

46

Mrs. N.Wathsala Kumari

Development Officer

47

Mrs.K.D. Nayani Nisansala

Development Officer

48

Mr.M.G. Prasanna Kumara

Development Officer

49

Mrs.B.G. Tinisha Anuri

Development Officer

50

Mrs.W.Dulani Leelananda

Development Officer

51

Mr.A.H.C.K. Padmadewa

Development Officer

52

Mrs.C.J.W.Vithanage

Development Officer

53

Mrs.T.C.K.Paranavithana

Development Officer

54

Mrs.H.V.S.  Waidyathilaka

Development Officer

55

Mrs.P.L.P. Priyani Dilushika

Development Officer

56

Mrs.I.G.Renuka Damayanthi

Development Officer

57

Mrs. H.A.S. Gayani

Development Officer

58

Mrs. Nelumthika  Ranasinghe

Development Officer

59

Ms.T.N.Galhena

Development Officer

60

Ms.A.P.Hewavitharana

Development Officer

61

Mrs.K.V.Vinodika  Priyangi

Development Officer

62

Ms. M.H. Anusha Dilrukshi

Development Officer

63

Ms.T.G. Kumudu Deepika

Development Officer

64

Ms.E.G. Isanka Udayangani

Development Officer

65

Mr.S.Ashoka Senarth

Development Officer

66

Mrs. E.W.Anuradha

Development Officer

67

Mrs.M.L.C.Sajewani

Development Officer

68

 Mrs.E.P.J.N. Vithana

Development Officer

69

Mrs. M.S.Roormen

Development Officer

70

Mrs. W.G.Nilmini Priyadarshani

Development Officer

71

Mrs.K.B.H.Thusitha Erandi

Development Officer

72

Mr. K.H.I.Danush Sampath

Development Officer

73

Mrs. N.V.Ganga Sirikumari

Development Officer

74

Mr. G.R.Gunasekara

Development Officer

75

Mrs. P.V.I. Udaya Kumari

Development Officer

76

Mrs. N.V.A.Sudeshini

Development Officer

77

Mrs.W.G.N.Priyadarshani

Development Officer

78

Mrs. G.P.H.D. Mihiraji

Development Officer

79

Mrs.A.V. Chamari Kanchana

Rural Development Officer

80

Mr.P.K.A.P. Niroshan

Technical Officer

81

Mrs. K.A.H.Samanmalie

Technical Officer

82

Mr. B.G.N. Lakmal

Technical Officer (Training)

83

Mrs. K.G. Ashoka

Development Assistant

84

Mrs.M.G.Anoma Senarath

Sewing consultant

85

Mrs.P.P. Manamperi

Program Assistant

86

Ms. P.K.Akila Nisansala

Sports Officer

87

Mr.L.W.Darmadasa

Colonel officer

88

Mr.K.Sanathsiri

K.K.S.

89

Mr.M.G.Priyadasa

K.K.S.

90

Mrs.Sriyani Galhena

K.K.S.

91

Mr.T.H. Sunil

K.K.S.

92

Mr.B.G.Rakith P.Gamage

K.K.S.

93

Mrs.K.L.S.P.Jayasekara

K.K.S.

94

Mr. H.A. Rohitha

K.K.S. (Vidatha)

95

Mr. S.S.Ajith

Driver

96

Mr. Thimathi Karunarathna

Driver

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

News & Events

Scroll To Top